ZARA
Aktualnie jesteś tutaj: Strona Główna / Marki / Blog / ZARA
 

ZARA

 

Zara to jedna z najpopularniejszych marek detalicznych na świecie - jeśli nie najbardziej. Dzięki dramatycznemu wprowadzeniu koncepcji sprzedaży detalicznej „fast fashion” od czasu jej założenia w 1975 roku w Hiszpanii, Zara dąży do stworzenia odpowiedzialnej pasji do mody wśród szerokiego spektrum konsumentów, w różnych kulturach i grupach wiekowych. Jest wiele czynników, które przyczyniły się do sukcesu Zary, ale jednym z jej głównych atutów, który odegrał znaczącą rolę w tym, że stała się potęgą światowej mody w dzisiejszych czasach, jest zdolność do stawiania klientów na pierwszym miejscu. Zara ma obsesję na punkcie swoich klientów i od samego początku zdefiniowali firmę oraz kulturę marki pod klienta.

Marka Zara oferuje odzież męską i damską, odzież dziecięcą (Zara Kids), buty i akcesoria. Pod-marka Zara TRF oferuje modne, a czasem „ostrzejsze” produkty młodszym kobietom i nastolatkom.

Historia marki Zara

Firma Zara została założona przez Amancio Ortegę i Rosalíę Mera w 1975 roku jako firma rodzinna w centrum Galicji w północnej części Hiszpanii. Amancio Ortega nazwał markę Zara, ponieważ jego ulubiona nazwa Zorba została już zajęta. W ciągu następnych 8 lat podejście Zary do mody i jej model biznesowy stopniowo skupiały się na kliencie w obrębie Hiszpanii. Doprowadziło to do otwarcia 9 nowych sklepów w największych miastach Hiszpanii.

W 1985 roku Inditex został utworzony jako spółka holdingowa, która położyła podwaliny pod system dystrybucji zdolny do bardzo szybkiego reagowania na zmieniające się trendy rynkowe. Ortega stworzył nowy proces projektowania, produkcji i dystrybucji, który może skrócić czas realizacji i szybciej reagować na nowe trendy, które nazwał „natychmiastową modą”. Było to spowodowane dużymi inwestycjami w technologie informatyczne i wykorzystaniem grup zamiast indywidualnych projektantów dla krytycznego elementu „projektowania”.

W następnej dekadzie Zara rozpoczęła agresywną ekspansję na rynki globalne, w tym Portugalię, Nowy Jork (USA), Paryż (Francja), Meksyk, Grecję, Belgię, Szwecję, Maltę, Cypr, Norwegię i Izrael. Dziś prawie nie ma rozwiniętego kraju bez sklepu Zara. Zara ma teraz 2 266 sklepów strategicznie zlokalizowanych w wiodących miastach w 96 krajach. Nic dziwnego, że Zara, która początkowo była małym sklepem w Hiszpanii, jest obecnie największym na świecie sprzedawcą szybkiej mody i flagową marką Inditex. Jej założyciel, Amancio Ortega, jest szóstym najbogatszym człowiekiem na świecie według magazynu Forbes.

Dziś Inditex jest największą na świecie grupą modową, zatrudniającą ponad 170 000 pracowników, prowadzącą ponad 7400 sklepów na 202 rynkach na całym świecie, w tym na 49 rynkach internetowych. Przychody Inditex wyniosły 29,4 mld USD w 2018 r. 

 

 

Strategia marki Zara

W 2018 roku Zara zajęła 25 miejsce na liście najlepszych globalnych marek firmy konsultingowej Interbrand. Jego podstawowe wartości można znaleźć w czterech prostych kategoriach: piękno, przejrzystość, funkcjonalność i zrównoważony rozwój.

Sekret sukcesu Zary wynika w dużej mierze z jego zdolności do nadążania za szybko zmieniającymi się trendami w modzie i prezentowania go w swoich kolekcjach w bardzo krótkim czasie. Miało to nadążyć za najnowszymi trendami mody, ale oferować kolekcje odzieży, które są połączeniem wysokiej jakości, a jednocześnie są niedrogie. Marka bacznie obserwuje, jak moda zmienia się i ewoluuje każdego dnia na całym świecie. Opierając się na najnowszych stylach i trendach, tworzy nowe projekty i umieszcza je w sklepach w ciągu tygodnia lub dwóch. W  porównaniu, większość innych marek modowych potrzebowałaby prawie sześciu miesięcy, aby wprowadzić nowe projekty i kolekcje na rynek.

Zara mogła pokonać innych konkurentów. Szybko stała się ulubioną marką ludzi, którzy chcą nadążać za trendami mody. Założyciel Amancio Ortega jest znany ze swoich poglądów na ubrania jako łatwo psujący się towar. Według niego ludzie powinni uwielbiać używać i nosić ubrania przez krótki czas, a następnie powinni je wyrzucać, tak jak jogurt, chleb lub ryby, zamiast przechowywać je w szafkach.

Media często cytują, że marka produkuje „świeżo upieczone ubrania”, które przetrwają trendy w modzie przez mniej niż miesiąc lub dwa. 

Współtworzenie klienta: głównym projektantem Zary jest klient

Nieustanne skupienie się Zary na kliencie jest podstawą sukcesu marki i osiągniętych dziś szczytów. Była fascynująca historia o tym, jak Zara współtworzy swoje produkty, wykorzystując wkład swoich klientów. W 2015 r. Dama o imieniu Miko weszła do sklepu Zara w Tokio i poprosiła sprzedawcę o różowy szalik, ale sklep nie miał żadnych różowych szalików. To samo stało się prawie jednocześnie dla Michelle w Toronto, Elaine w San Francisco i Giselle we Frankfurcie, którzy wszyscy weszli do sklepów Zara i poprosili o różowe chusty. Wszyscy opuścili sklepy bez szalików - doświadczenie, które wielu innych fanów Zary spotkało na całym świecie w różnych sklepach Zara w ciągu najbliższych kilku dni.
7 dni później ponad 2000 sklepów Zara na całym świecie zaczęło sprzedawać różowe szale. Wysłano 500 000 różowych szalików - dokładnie. Wyprzedali się w ciągu 3 dni. Jak doszło do tak szybkiej błyskawicznej obsady różowych szalików?

Informacje o klientach to święty graal współczesnego biznesu, a im więcej firm wie o swoich klientach, tym lepiej mogą to zrobić

 

 

Niezwykle wydajny łańcuch dostaw Zary

Wysoce responsywny, pionowo zintegrowany łańcuch dostaw Zary umożliwia eksport odzieży przez 24 godziny, 365 dni w roku, co powoduje wysyłkę nowych produktów do sklepów dwa razy w tygodniu. Po zaprojektowaniu produktów dotarcie do sklepów zajmuje około 10–15 dni. Wszystkie elementy odzieży są przetwarzane przez centrum dystrybucji w Hiszpanii, gdzie nowe elementy są sprawdzane, sortowane, oznaczane i ładowane do ciężarówek. W większości przypadków ubrania są dostarczane do sklepów w ciągu 48 godzin. Ta pionowa integracja pozwala Zara zachować kontrolę nad obszarami takimi jak farbowanie i obróbka, a na żądanie dostępne są możliwości przetwarzania tkanin w celu zapewnienia odpowiednich tkanin do nowych stylów zgodnie z preferencjami klienta. Eliminuje to również potrzebę magazynów i pomaga zmniejszyć wpływ wahań popytu. Zara produkuje ponad 450 milionów produktów i wprowadza rocznie około 12 000 nowych projektów, więc wydajność łańcucha dostaw ma kluczowe znaczenie.

Oprócz wydajności łańcucha dostaw Zara może także modyfikować istniejące produkty w zaledwie dwa tygodnie. Skrócenie cyklu życia produktu oznacza większy sukces w spełnianiu preferencji konsumentów. Jeśli projekt nie sprzedaje się dobrze w ciągu tygodnia, zostaje wycofany ze sklepów, kolejne zamówienia są anulowane i realizowany jest nowy projekt. Zara ściśle monitoruje zmiany preferencji klientów wobec mody. Ma szereg podstawowych wzorów, które są przenoszone z roku na rok, ale niektóre modne, modne produkty, inspirowane najnowszymi trendami, mogą pozostać na półkach przez mniej niż cztery tygodnie, co zachęca fanów Zary do wielokrotnych odwiedzin. Przeciętny sklep w Hiszpanii oczekuje, że klienci odwiedzą go trzy razy w roku, ale w przypadku Zary oczekuje się, że klienci odwiedzą go około 17 razy w ciągu roku.

Zrównoważony rozwój u podstaw działalności Zary

Zrównoważony rozwój był gorącym tematem w biznesie przez ostatnią dekadę, a teraz szybko staje się niezbędnym czynnikiem higieny dla firm, które chcą współbrzmieć i zdobyć lojalność swoich globalnych klientów. Dla Inditex oznacza to zaangażowanie w sprawy ludzi i środowiska.

Zaangażowanie w ludzi: Inditex zapewnia, że ??jego pracownicy mają wspólną wizję wartości opartą na zrównoważonym rozwoju poprzez rozwój zawodowy, równość i różnorodność oraz wolontariat. Zapewnia również, że jego dostawcy mają podstawowe prawa w pracy i inicjując dla nich programy ciągłego doskonalenia. Inditex wydaje także prawie 52 miliony USD rocznie na programy i inicjatywy społeczne i społeczne.

Podsumowując, cała kultura marki jest niezwykle zorientowana na klienta, co było i nadal ma znaczący wkład w sukces Zary.


Strategia komunikacji marki Zara

Zara stosowała prawie zerową politykę reklamową i promocyjną przez cały okres swojego istnienia, woląc zamiast tego inwestować procent swoich przychodów w otwieranie nowych sklepów. Wydaje na reklamę skromne 0,3 procent sprzedaży w porównaniu do średnio 3,5 procent konkurencji. Założyciel marki, Amancio, nigdy nie rozmawiał z mediami ani w żaden sposób nie reklamował Zary. Jest to rzeczywiście znak naprawdę udanej marki, w której klienci doceniają markę i pragną jej, która przewyższa korzyści na poziomie produktu, ale jest silnie napędzana doświadczeniem marki.

Zamiast reklamy Zara wykorzystuje lokalizację sklepu i ekspozycje sklepowe jako kluczowe elementy swojej strategii marketingowej. Wybierając lokalizację w najbardziej znanych lokalizacjach w mieście, Zara zapewnia swoim klientom bardzo duży ruch klientów. 

ZARA
 
ZAINTERESOWANY? Zapraszamy do kontaktu

Zaopatrzymy Twoją firmę w odzież najwyższej jakości znanych marek

Szeroka oferta dopasowana do Twoich potrzeb

44 znane światowe marki odzieżowe w stałej ofercie
-95% ceny w stosunku do cen detailicznych
66 obsługiwanych państw wraz z pełną logistyką
2 500 000 dostępnych sztuk na magazynie
100% satysfakcji i zadowolenia ze współpracy
15 000m2 zapełnionej powierzchni magazynowej
Spotkajmy się i porozmawiajmy

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Odwiedź nas osobiście

Zawsze jesteś mile widziany! Chętnie porozmawiamy o potrzebach Twojej firmy, a Ty sam zobaczysz i wybierzesz spośród dostępnych 2 000 000 szt. na magazynie, te marki i kolekcje, które Ci odpowiadają!

Jesteś tutaj: Strona Główna | Marki / Blog|ZARA

Copyright © 2024 STOCK Poland. Wszelikie prawa zastrzeżone

Wybierz język

Wyszukaj na stronie

Porozmawiajmy

Zawsze możesz liczyć na miłą i profesjonalną obsługę

Telefon:

+48 882 34 44 74

WhatsApp:

+48 882 34 44 74

Email:

info@stock-polska.com

Lokalizacja:

33-311 Wielogłowy 85, POLAND

Zaloguj się

- Lub -
Przeczytałem i akceptuję warunki Regulaminu i Polityki prywatności

Odzyskaj hasło

Wpisz swój adres e-mail, a my wyślemy Ci link do skonfigurowania nowego hasła

Przeczytałem i akceptuję warunki Regulaminu i Polityki prywatności